Skip to main content
established 1945


Home2015 Summer Series Results
Summer Series
Cooper River Yacht Club
Summer Series
July 4th-August 30th
All Boats
GP-14 Class Series Summary
        Flowers July 4-5th July 19th July 26th August 2nd August 9th
Pl Sail # Crew Avg. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
1 9890 Charlie - 1.2 (3) (2) (2) (4) (4) 2 1 1 1 2 1 1 1 1 1      
2 10845 Steve Creighton & Brook C. 1.9 2 (3) (3) (3) 2 3 2 2 2 1 2 2       1 (5) (4)
3 7 David Leeds & Cliff 3.2 (5) 4       5 3 3 3 3 DNF DNS     2   1 (6)
4 12843 Ralph Talbot & Tony Masi 4.6 4 5   5 5 6             5 3   4 6 3
5 9887 Kennon Dick & John Dick 1# 1 1 1 1 1 1                        
6 12411 Allen Bonner 2.25#                         2     3 3 1
7 11260RB Ray Berthelson & Adian 2.667#                         3 2 3      
8 12388 Gene Raffensberger & Ellen 2.714#       2 3 4             4     2 2 2
9 12466 Elmer Foster 4.667#                               5 4 5

"#" = Not Qualified

Laser Class Series Summary
        Flowers July 4-5th July 19th July 26th August 2nd August 9th
Pl Sail # Sailor Avg. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
1 193965 Jim Knab 1.2 (3) (4) 1 (2) (2) 2 2 1 1 1 (4) 1 1 1 1      
2 187392 Faye Flam 1.3 (2) 1 (4) 1 1 1 1 (2) 2 (3) 1 2       2 (3) 1
3 206135 Nobu Orikasa 2.4 1 (3) (3) (3) (4) 3 3 (6) (5) (4) (5) 3 3 2 3 1 2 3
4 177341 Fred Schaefer 3.3 (4) 2 2 4 3 4 (5) (5) 4 (6) 2 4       (6) 4 4
5 172 Becky Ratcliff 5.6       5 5   6 4 6 8 7         4 6 5
6 200168 Rick Landell 2.556#             4 3 3       2 3 2 3 1 2
7 18374 Matt York 4.833#                   2 3 5       5 8 6
8 183747 Brad Linthicum 5.333# 5 5 5 6 6 5                        
9 187392ML Mike Levy 5.667#                   5 6 6            
10 3 Natasha Mitchelle 6# 6 6 6                              
11 187392RB Ray Berthelson 7#             7 7 7                  
12 190516SM Skye Mada 7.333#                       8         7 7
13 200161 Patrick York 7.5#                   7 9 9       7 5 8
14 151935GST Merlin Suggs 8#                   9 8 7            
15 200130 - 10#                   10 10 10            

"#" = Not Qualified

Optimist Class Series Summary, Preliminary 
        Flowers July 4-5th
Pl Sail # Sailor Avg. 1 2 3 4 5 6
1 20462 Sky Mada 1.667# 1 3 3 1 1 1
2 16134 Leo Brickner 1.667# 2 1 2      
3 15 Brian Furlanois 2.333# 4 2 1      
4 16066 Henry Brickner 2.833# 3 4 4 2 2 2

"#" = Not Qualified
 


Sunfish Class Series Summary
        Flowers July 4-5th July 26th August 2nd August 9th
Pl Sail # Sailor Avg. 1 2 3 4 5 6 10 11 12 13 14 15 16 17 18
1 88810 Judy Lazo 1.4 (3) (4) (4) (3) 2 (3) 1 1 1 2 1 3 1 1 1
2 77733 Connie Meeks 1.6 (2) (3) (2) 1 (3) 1 2 2 2 1 2 1 (3) 2 2
3 88552 Rosemary McMullen 4.3 (5) 5 5 5 (6) 5       5 5 5 2 3 3
4 78267 Jim Greenfield 1.8# 4 1 1 2 1                    
5 79299 Mike Parsons 2.667#                   3 3 2      
6 79302 Allyn Minor 3.333# 1 2 3 6 4 4                  
7 88876 Tamara Brunker 3.833#       4 5 2       4 4 4      
8 12911 Barb Jackowicz 4.667#             3 4 3 6 6 6      
9 4047 Joan Gimitter 5.6#       8 7 6   3 4            
10 3756 - 6.333# 7 6 6                        
11 80372 - 7# 6 DNF                          
12 4044 Rachel Collins 7.5#       7 8                    

"#" = Not Qualified

Thistle Class Series Summary, Preliminary 
     

July 5th

 
Pl Sail Crew 4 5 6 Av
1 166 Mike Levy 1 1 1 1#
2 1678 Craig Priniski & Mary Anne Byrne 2 2 2 2#

"#" = Not Qualified

Principal Race Officer: Elmer Foster
Scorekeeper: Craig Priniski

29-Aug-15, 22:01:43
St. Pete Scorer